Daržas

Morkų auginimas

Morkų veislės yra ankstyvos arba vėlyvos, taip pat kai kurie žmonės jas skirsto į turinčias ilgas arba trumpas šaknis. Šie pavadinimai nusako, kada morkas reikia sėti ir kokio tipo dirvožemiui jos tinka. Morkos geriausiai auga saulėtoje vietoje, smėlėtame dirvožemyje. Taigi, jei jūsų dirvožemis turi molio, daug akmenų, kalkių ar gerai nesugeria vandens, jums derėtų sodinti trumpas šaknis turinčias morkas, kadangi tokioje dirvoje jos auga geriausiai.

 Ankstyvosios morkos subręsta po maždaug 12 savaičių, o vėlyvosios po maždaug 16 savaičių. Vėlyvosios morkos darže užima daugiausia vietos, tačiau jos yra tinkamiausios tiems žmonėms, kurie mėgsta palaikyti daržoves savo rūsyje ilgesnį laiką.

Dirvožemio paruošimas

Daugiausia jūsų morkų kokybę ir dydį lemia žemė, tad verta paplušėti, kad paruoštumėte tinkamą lauką morkoms auginti. Savo dirvą galite pradėti kasti vėlyvą žiemą ar ankstyvą pavasarį, išrinkdami visus rastus akmenis, tai darykite kol žemė taps puri ir joje neliks akmenų.

Jei jūsų dirvožemis nėra tinkamas morkoms, jas galite auginti darže įkasę dėžutę, kurioje bus subertas reikalingas komposto mišinys. Savaime suprantama, taip auginant daržovių užteks tik šeimai, bet ne pardavimui. Kai perkasate dirvą, jokiu būdu netręškite jos mėšlu, kadangi tai padarys žemę per daug trąšią morkoms, o tai nenaudinga.

Tik, kai liks viena savaitė iki sėjimo, žemę pabarstykite labai mažu trąšų kiekiu.

Kaip sėti

Nors morkų sėklos yra mažos, tačiau būtų protinga jas pasėti kuo rečiau. Taip jas mažiau puls kenkėjai.

Sėklas balandžio – gegužės mėnesiais, saulėtą, šiltą ir nelietingą dieną, suberkite 2-3 cm gylio duobutėse. Tik pradėjusias dygti daržoves reiks apsaugoti apdengiant agroplėvele. Jei per sunku morkų sėklas paberti dideliais atstumais, pamėginkite paimti saują smėlio ir sumaišyti kartu su sėklomis. Smėlis pašalins visus nešvarumus, o ir sėti morkas dideliais atstumais bus patogiau.

Kai tik sėklos sudygs ir išskleis savo pirmuosius lapus, išretinkite jas, kad liktų maždaug 5 cm tarpai tarp morkų daigų.

Žinoma augant morkoms, joms reikia daugiau priežiūros, svarbiausia – tinkamai ir reguliariai jas laistyti, kadangi per mažai vandens gali visiškai sugadinti šių daržovių kokybę.

Derliaus nuėmimas ir laikymas

Nuo liepos mėnesio, jei morkos yra pakankamai didelės, galite jas traukti iš daržo ir ruošti valgymui. Geriausia išrauti vakare, kad išvengtumėte įkyrių vabzdžių, vadinamųjų “morkų musių”.

Vėlai pasėtos morkos turėtų būti iškastos spalio mėnesį. Tada jas galima rūsyje saugoti iki pavasario.

Laikymui atrinkite tik geriausias, nepažeistas morkas, nukirpkite jų lapus ir įkiškite šaknis į tvirtą dėžę, pilną smėlio. Taip bus apsaugotos šaknys ir daržovės nesuges. Dėžę padėkite kur nors vėsioje ir drėgnoje vietoje. Kartas nuo karto patikrinkite savo atsargas. Jei rasite pažeistas šaknis, būtinai pašalinkite pažeidimą, kol neužsikrėstų kitos daržovės, esančios toje pačioje dėžėje.