Daržas

Pomidorų auginimas

Pomidoras yra, ko gero, viena iš labiausiai apsimokančių sodinti daržovių. Juos palyginus lengva užauginti, prižiūrėti, jie gali augti bet kokio dydžio darže, tik reikia, kad gautų pakankamai šilumos. Todėl, jei yra galimybė, juos patartina sodinti pietinėje sklypo pusėje ar šlaite. Be to, šios daržovės negslima sodinti dirvoje, kurioje prieš tai augo bulvės. Po bulvių patartina palaukti bent 3-4 m. ir tik tada tame plote sodinti pomidorus.

 Lietuvoje, kadangi trūskta saulės, šiltnamis yra viena iš tinkamiausių vietų auginti pomidorams. Žinome neverta nurašyti ir daržo, kuriame nors pomidorai ir auga ilgiau, tačiau jų verta palaukti, nes taip šios daržovės auginimas atpinga. Nereikia skirti lėšų šiltadaržio įrengimui.

Yra įvairių šių daržovių rūšių – skirtų auginti ir viduje ir išorėje, taip pat išvestos specialios veislės, skirtos auginti pomidorus dėžutėse. Kad ir kokią rūšį pasirinksite, jums bet kokiu atvėju reikės derlingos dirvos bei reguliariai šviečiančios saulės šilumos, trąšų bei vandens, kad užtikrintumėte, jog šios daržovės užaugs sultingos, skanios bei sveikos.

Kaip sėti

Pripildykite 7.5cm gylio dubenį dirva ar kompostu bei užpilkite vandeniu.

Išbarstykite sėklas toliau viena nuo kitos (daugelis, bet ne visos sėklos sudygsta, tad pabarstykite šiek tiek daugiau, nei jums reikia) bei užklokite plonu vermikulito sluoksniu.

Padėkite dubenį ant palangės, kad sėklos sudygtų. Po maždaug dviejų savaičių daigai turėtų būti tiek paaugę, kad juos būtų galima persodinti į atskirus vazonėlius.

Kad tai padarytumėte, atsargiai laikykite daigus ir pamėginkite juos iškelti su kastuvėliu.

Padarykite 7.5cm skylę dubenyje, pripildytame komposto ar dirvos ir atsargiai nuleiskite daigą į skylę.

Švelniai užverskite šaknis dirva ir ją palaistykite vandeniu. Kai šaknims nebebus vietos dubenyje, perdėkite daigus į 12.5 cm gylio dubenį.

Sodinimas maišeliuose auginimui

Kai išvysite išdygusią pirmąją kekę, tai ženklas, jog pomidorus laikas perkelti į maišus, skirtus auginimui.

Paruoškite maišą – pripilkite žemės ar komposto ir jį pakratykite bei paminkykite, kad viduje neliktų jokių grumstų. Tada iš komposto suformuokite kupsto formos gabalėlį.

Pradurkite maišo apačią kelis kartus, kad kompostas galėtų gauti pakankamai deguonies bei iškirpkite ant maišo pažymėtas vietas. Išsemkite reikiamą kiekį komposto pomidorams, kuriuos sodinsite.

Atsargiai įleiskite šaknis į maišą, užkaskite kompostu bei paliekite vandeniu.

Virš maišo pritvirtinkite rėmus bei prie kiekvienos pomidorų lysvės įbeskite po lazdelę.

Lazdales pritvirtinkite prie rėmų, o pomidorus suriškite su jomis 10 cm vienas nuo kito.

Priežiūros patarimai

Jei neauginsite pomidorų lysvės, panašios į krūmą, pagrindinis tikslas yra auginti pomidorus, turinčius vieną tvirtą stiebą.

Kad to pasiektumėte, nukirpkite dalį naujų ūglių.

Tai užtikrins, kad visa augalo energija pateks tiesiai į pomidorą. Laistykite augalus kasdien. Kai tik pamatysite, jog aualas pradėjo megzti žiedus, kiekvieną savaitę patręškite pomidorų lysves, kad užaugintumėte kuo geresnes daržoves.

Jei pomidorai šiltnamyje ar lysvėse dar žali, o jų paskanauti jau norisi, kelis didesniu vaisius nuskinkite ir padėkite tamsoje kartu su bananu. Taip jie greičiau subręs.