Daržas

Bulvių auginimas

Pasaulyje yra daugybė skirtingų bulvių rūšių, kurios apibūdinamos kaip ankstyvosios, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvosios. Šie pavadinimai nusako, kada bulvės užderės. Jie taip pat leidžia jums suprasti, kokiu atstumu ir kada jas reikia sodinti.

Jei turite nedaug vietos, turėtumėte žvalgytis į ankstyvąsias bulves. Taip pat verta žinoti, jog šios rūšies augalas turi mažai galimybių būti puolamas kenkėjų, nes yra pasodinamas daug anksčiau, nei kitos veislės.

Vidutinio ankstyvumo bulvėms subręsti reikia 16-17 savaičių nuo pasodinimo. Taigi, nuiminėti derlių galite maždaug pradedant nuo birželio, baigiant rugpjūčiu.

Vėlyvosios bulvės bręsta nuo 18 iki 20 savaičių, tad derliaus nuėmimas galimas nuo liepos iki spalio mėnesio. Šios rūšies bulvės užima daugiausia vietos jūsų darže, tačiau jos yra tinkamiausios, norintiems pasilaikyti jas ilgesnį laiką savo rūsyje.

 Kaip pasodinti?

Sodinkite bulves su daigais tuomet, kai dirvožemis baigia sušilti ne mažiau kaip 6 laipsnių, balandžio-gegužės mėnesį. Pradėkite iškasdami 7.5-13 cm gylio duobę. Žinoma dydis labiau priklauso nuo bulvių rūšies, kurią sodinate.

Prieš pasėdami bulves, būtinai patręškite iškastą duobę.

Ankstyvąsias bulves sodinkite 30-50 cm atstumu viena nuo kitos, o vidutinio ankstyvumo ir vėlyvąsias 38-75 cm atstumu.

Labai svarbu nenulaužti bulvės daigų, tad įdėkite bulvę atsargiai į iškastą duobe, kad daigai “žiūrėtų” į viršų ir užkaskite ją žemėmis.

Kai tik augliai išlys iš po žemių, apkaupkite jas dirvožemiu.

Tai turite daryti reguliariai. Sezono pabaigoje, kiekviena pasodinta bulvė virš savęs turės mažą kalnelį, maždaug 15 cm aukščio.

Derliaus nuėmimas

Jūsų pačių užaugintas bulves galima nukasti nuo birželio iki spalio mėnesio (priklauso nuo to, kokią rūšį pasodinote). Ankstyvosios bulvės gali būti iškastos ir ruošiamos valgymui iškart, kai jos subręsta.

Šios bulvės subręsta tada, kai virš žemės išlindęs daigas yra išsiskleidęs ir būna žalios spalvos.

Vidutinio ankstyvumo ir vėlyvosios bulvės dirvoje gali būti laikomos kur kas ilgiau – iki rugsėjo. Jei šių bulvių iš po žemių išlindęs daigas atrodo kaip numiręs, nesijaudinkite, tai yra normalu.

Likus dviems savaitėms iki derliaus nuėmimo, nukirskite išlindusius daigus ties žeme. Tai turėtų sustiprinti bulvių odelę ir padaryti jas atsparesnėmis pažeidimams iškasant.

Patarimai auginant bulves

Bulvėms reikia daug saulės, taigi venkite tokių vietų, kurios yra uždengtos nuo jos, nes kitaip galite susilaukti prasto derliaus. Jei ruošiate sklypą daržovėms piktžolėse apaugusioje vietoje ar senoje pievoje, greitai augantys bulvių lapai turėtų padėti jas išnaikinti.

Jei jums trūksta vietos, galite bandyti auginti bulves tinkamai išsausintoje dėžutėje, kuri yra bent jau 30 cm gylio ir pločio. Pusę dėžutės užpilkite įvairios paskirties kompostu arba geros rūšies derlingu dirvožemiu, įdėkite dvi bulves ir jas užkaskite kompostu ar dirvožemiu, palikdami 2.5 cm laisvos vietos iki viršūnės.

Labai svarbu, kad kai tik šakniagumbiai pradės augti, bulvės gautų užtektinai vandens. Kitu atveju, jų dydis ir kokybė gali stipriai nukentėti