Daržas

Agurkų auginimas šiltnamyje, asmeninė patirtis

Išėjęs į pensiją pradėjau užsiiminėti daržininkyste. Per žiemą perskaičiau daug knygų apie daržovių auginimą šiltnamiuose ir lauke. Daržoves auginti nusprendžiau be chemikalų, kad tiktų man ir anūkams. Chemijos ir taip per gyvenimą suvalgiau daugiau nei reikėtų. Tuomet mano sklype ir atsirado įvairių veislių bulvės, pomidorai ir agurkai.

 Mano sklypas – ne pats tinkamiausias daržininkystei. Jis išsidėstęs išnaudotuose durpynuose. Vieta žemumoje, su aukštai pakylančiais gruntiniais vandenimis. Šalnos dar būna birželio pirmoje pusėje, o rugpjūčio gale, jau ganėtinai šalta. Todėl auginti agurkus atvirame grunte, praktiškai neįmanoma. Teko pastatyti šiltnamius, apšildomus saulės. Juose gaunu gerą pomidorų ir agurkų derlių. Dėl sėjomainos augalus kasmet sukeičiu vietomis. Per dešimtmetį išbandžiau daugiau nei dvidešimt rūšių agurkų ir virš trisdešimt pomidorų veislių.

„Grūdintos“ sėklos
Rudenį, nuėmus pomidorus, pradedu ruošti dirvą agurkams. Kaip jau minėjau, daržoves kasmet keičiu vietomis.
Išilgai vieno šiltnamio šono, kasu griovį, maždaug 80 – 90 cm pločio ir 20 – 25 cm gylio. Jo dugną užpildau augalinėmis atliekomis, pomidorų ir bulvių stiebais bei lapais ir spygliais. Visa tai užpilu patręštomis žemėmis. Tuomet imuosi kito šiltnamio šono. Žinoma, griovius būtų geriau užpildyti šiaudais su mėšlu, bet aš jų neturiu. Pavasari gruntą purenu ir apdengiu polietileno plėvele, kad geriau įšiltų. Kovo mėnesį sėklas apdoroju TMTD preparatu, o balandžio vidury 16 – 18 valandų mirkau kambario temperatūroje. Tuomet sėklas pradedu grūdinti. Nakčiai jas dedu dvylikai valandų į šaldytuvą, o dieną laikau kambario temperatūroje. Taip grūdinu maždau pusę mėnesio. Pastebėjau, kad tokios sėklos geriau pakelia laikinus atšalimus, joms nebaisūs ir dideli nakties bei dienos temperatūrų skirtumai.

Daigai puodeliuose
Gegužės pradžioje, drėgnoje kempinėje, daiginu sėklas, po to sodinu į durpinius arba polietileninius puodelius be dugno. Tuomet sudedu į žemas dėžes, kurias užpildau šiltnamio žemėmis. Daigeliai geriau auga politileniniuose puodeliuose, tačiau persodinant juos į nuolatinę vietą, dažnai pasižeidžia šaknys ir daigai prastai prigyja. Dėžes statau šiltnamyje, virš jų padarau lankus ir nakčiai pridengiu vatinu. Geriausiai daigai auga kai dienos ilgumas lygus dvylikai valandų. Gegužės 20-25 dienomis, kai daigai turi 2 – 3 tikruosius lapus, persodinu juos į nuolatinę vietą. Į kvadratinį metrą sodinu 4 – 5 augalus ir naktimis vis pridengiu, kol agurkai pradeda leisti ūsus, bei dingsta šalnų pavojus.
Statinę su vandeniu laikau šiltnamyje. Lysvė, vakare palaistyta šiltu vandeniu, neatvėsta per naktį. Daigus laistau kas dvi dienas.

Padeda pelenai
Kai daigai sustiprėja ir pradeda sparčiai augti, žemę šiltnamyje ir pačius daigus apibarstau pelenais. Tai darau ryte, o laistant vakare pelenus nuo daigų reikia nuplauti. Pelenai padeda vystitis sveikiems augalams.
Kartą per savaię, kol dar nemezga agurkų, daigus pamaitinu kalio salietra su magniu, o pradėjus vesti fosforiniu kaliu (15 gramų į kvadratinį metrą).
Agurkų augimo metu, šalinu pageltusius lapus ir agurkus užauginusius šoninius stiebus. Pagrindinį stiebą nugnybiu, kai jis pasiekia šiltnamio stogą. Jau liepos pradžioje pradedu skinti agurkų derlių. Skinu rytais.

Sumaišytos veislės
Vidutinis agurkų derlius per sezoną – apie 150 kg iš devyniolikos kvadratinių metrų šiltnamio. Šiltnamiuoe daug žalos agurkams padaro ligos, todėl renkuosi atsparias veisles – Rodničiok, Rekord, Zaria. Pirmąją ir paskutinę veisles, reikia auginti viename šiltnamyje, kadangi Zaria beveik neturi vyriškųjų žiedų, o Rodničiok jų turi su kaupu.

Zaria ir Rodničiok yra trumpavaisiai agurkai, pasižymi puikiomis rauginimo savybėmis. Rauginimui agurkus skinu devintą valandą ryte, juos plaunu ir 5 – 6 valandom pamerkiu. Į trilitrinį stiklainį dedu krapų, petražolių, salierų, mėtų, juodųjų serbentų lapų, česnakų, lauro lapelių, juodųjų pipirų, tuomet sudedu maždaug vienodo dydžio agurkus, ųžpilu tris šaukštus degtinės, stiklainį pridengiu petražolėmis, krapais, juodųjų serbentų ir vyšnių lapais. Užpilą gaminu taip: trijuose litruose vandens ištirpinu 180 gramų rupios druskos ir palaikau dvi – tris dienas, nusitovėjusį tirpalą užvirinu ir iš karto supilu į stiklainį su agurkais, uždarau dangteliais ir per naktį pastatau apverstus stiklainius atvėsti.