Daržas

Agurkų auginimas ant palangės

Iš kambarinių agurkų žinomiausios veislės yra „Rytova” ir „Rosijskie”. Abi rūšys pakankamai derlingos, gerai augančios vertikaliai ant atramų. Krūmų aukštis kambaryje pasiekia 1,5 – 2 metrus, atvirame grunte 2 – 2,5 metro. Šios veislės gerai apsidulkina.

 Agurkus kambaryje sėja vasario pabaigoje, o po to balandžio gale – gegužės pradžioje bei rugpjūčio ir spalio pabaigoje. Agurkus galima sėti iškart į indą (pavyzdžiui kibirėlį) po vieną sėklytę, arba auginti iš daigų. Tada sėklos pasėjamos į 10-12 centimetrų skersmens gėlių vazonėlį ir vėliau pikiuojamos. Daigai vazonėlyje auginami kol pasirodys 3 – 4 tikrieji lapeliai. Tuomet virš ketvirto ar penkto tikrojo lapelio stiebas nugnybiamas, o pats daigelis su gumulėliu žemės persodinamas į kibirėlį, kuriame derės ir ves agurkus. Maždaug po trijų savaičių iš lapų pažastų išauga dvi virkščios, kurias nukreipiame į atramines kopėtėles, kurios daromos 1,5-2 metrų aukščio. Vertikaliems strypeliams naudojame 5 – 6 mm skersmens vielą, o horizontaliems ploną 1 – 1,5 mm aliuminio vielą.

Kai abu stiebeliai išleis po 4 – 5 tikruosius lapelius, vėl nugnybiame viršūnes. Tada iš lapų apačios išaugs naujos virkščios, ant kurių pirmiausia atsiras tuščiažiedžiai vyriškieji žiedeliai, o vėliau ir moteriškieji, su vaisių užuomazgomis. Kadangi uždarose patalpose vabzdžiai negali apdulkinti žiedų, teks dirbtinai apdulkinti moteriškąjį žiedelį. Procesas toks: nuskinamas vyriškasis žiedelis, nuo jo pašalinami žiedlapiai ir dukart kuokele pabaksnojama moteriškojo žiedelio piestelė. Po apdulkinimo žiedelis sunyksta, o vaisius pradeda vystytis.

Iš vieno augalo, gerai jį prižiūrint, galima gauti 3 – 4 dešimtis skanių, normalaus dydžio kvapnių agurkėlių. Agurkėliai užauga per 10 – 12 dienų. Tam, kad neišsekintume augalo, nevėlinkime derliaus nuėmimo. Dirvožemį kambariniams agurkams reikia parinkti derlingą. Imame tris ketvirčius kibiro velėninės arba daržo juodžemio, ketvirtį kibiro perpuvusio mėšlo arba komposto, puslitrinį stiklainį lygiomis dalimis rupaus upės smėlio ir persijotų pelenų. Grunto mišiniu užpildome kibiriuką, pasėjame kibiriuko viduryje sėklą, palaistome šiltu (30-40 laipsnių) vandeniu. Naktį kambaryje palaikome 15-17 laipsnių, o dieną 17-25 laipsnių temperatūrą. Kai užsimezga vaisiai, augalus reikia pamaitinti. Tam naudojame tirpalą, kurį gauname užpylę puse stiklinės pelenų litru karšto vandens ir palaikę parą. Pamaitinti geriausia dukart. Pirmą kartą – užsimezgus vaisiams, o antrą kartą po mėnesio. Kad nepažeistumėte šaknų, tirpalą pilkite augalą prieš tai palaistę paprastu vandeniu.

Agurkus kambaryje pavyks išauginti, jei yra dideli langai, nukreipti į rytus arba pietus. Net esant geram natūraliam apšvietimui, augalą turėsite papildomai juos apšviesti. Žiemą , esant saulėtom dienom, reikės papildomai įjungti lempas nuo šeštos iki dešimtos ir nuo penkioliktos iki dvidešimtos valandos, o apniukusią dieną apšvietimas turi būti įjungtas visą dieną. Laistymui geriausiai tinka lietaus arba polaidžio vanduo. Agurkus laistome tik rytais. Nereikia persistengti su drėgme, nes jos perteklius kenkia augalams, dalis šaknų gali nupūti. Auginant šiuos lepius augalus, viską darykite saikingai.