Daržas

Kaip teisingai auginti daigus

Iš pirmo žvilgsnio daigų auginimas pavasarinei sėjai paprastas užsiėmimas, tačiau iš tiesų namuose išauginti tvirtus ir gyvybingus daigus nėra taip paprasta. Tačiau gerų rezultatų pasiekia ir mėgėjai, jei jie laikosi kelių paprastų taisyklių.

 

Pirmiausia nuspręskite kokius indus naudosite sodinukams. Jei nemėgstate pikiuoti, sėklas iš karto berkite tokiu atstumu, kad jų nereikėtų persodinti. Šis darbas bus ilgesnis nei paprasta sėja, tačiau ateityje sutaupys gana daug laiko. Tokiai sėjai tinka specialios sodinukams skirtos kasetės arba vazonėliai, kurių apačioje yra skylė vandeniui ištekėti. Vazonėliai patogūs tuo, kad augalų iš jų nereikia persodinti. Juos galima tiesiog sukišti į gruntą ir iš organiškų medžiagų pagaminta tara paprasčiausiai sunyks. Šis gėris gaminamas iš durpių arba presuotų ryžių miltų. Dar vienas įdomus sprendimas tiems, kurie mieliau moka pinigus nei apsikrauna papildomu darbu, tai specialios durpių ar kokoso tabletės. Šio būdų trukumas – kaina.

 

Kai nusprendėme kokius indus naudosime, reikia pasirinkti gruntą. Geriausias variantas – parduotuvėje įsigyta žemė sodinukams, kurioje yra visi mūsų augalams reikalingi mineralai.   Naudojant tokį substratą tikimybė, kad sėklos sudygs ir daigai bus stiprūs didesnė nei naudojant dirvą iš savo daržo. Bėda ta, kad reikalingas tinkamas mineralų balansas. Jei jų bus per daug, tai irgi neišeis į naudą. Augalai pradės stypti į viršų ir, trūkstant šviesos, bus silpni bei gležni.

 

Jei dirva parinkta, ji suberiama į indą. Iki talpos viršaus paliekamas maždaug centimetro tarptas. Po to žemė supresuojama. Tam galima panaudoti paprasčiausią stiklinį butelį. Suspausti reikia tam, kad grunte neliktų oro tarpų. Sėklos suberiamos ir užberiamos plonu žemės sluoksniu. Idealiu atveju, jis turi būti ne daugiau kaip du kartus storesnis nei pati sėkla. 

 

Dažnai rekomenduojama sėklas daiginti jas laikant 22-25 laipsnių temperatūroje, o kai augalai pradeda dygti temperatūrą sumažinti iki 15-18 laipsnių. Žemesnė temperatūra sulėtina daigų augimą, tačiau augalas būna stipresnis ir atsparesnis nei greitai stiebdamasis į viršų.

 

Tam, kad daigai stiprėtų patartina naudoti specialias trašas ir mineralinius priedus. Tačiau negalima persistengti, nes per greitai augantys daigai būna silpni ir pažeidžiami.  

 

Kitas svarbus elementas – reguliarus laistymas ir kas 7-10 dienų patręšimas vandenyje tirpstančiomis trąšomis.

 

Paskutinis etapas augalų grūdinimas – augalo paruošimas sodinimui lauke. Likus kelioms savaitėms iki apsodinimo darže sodinukas išnešama į nešildomą įstiklintą balkoną. Kokybiškus daigus galima atskirti pagal tai ar išsivysčiusi šaknų sistema, stiebelis neišstypęs, tvirtas.

 

Prieš persodinimą daigai gausiai palaistomi ir darže sodinami kartu su gabaliuku grunto, kad nebūtų pažeista šaknų sistema.