Daržas

Kaip teisingai uždengti šiltnamį ir išsaugoti plėvelę

Beveik visi save gerbiantys sodininkai agurkus ir pomidorus sodina šiltnamiuose. Mūsų klimatas per daug neprognozuojamas, kad būtų galima tikėtis, jos vasara bus šilta ir daržovės sėkmingai užaugs.

 

Pigiausias šiltnamio variantas – tai medinis arba metalinis korpusas, uždengtas polietilenu. Plėvelės pasirinkimas gana didelis. Tačiau ekonomiškiau rinktis tokią, kuri tarnaus ne vienerius metus.  Taip atsikratoma daugybės problemų. Nereikia kiekvienais metais pirkti naujos dangos, nulupinėti senosios likučių ir iš naujo dengti šiltnamį.  Trūkumas tas, kad plėvelės, kurios gali tarnauti keletą metų, brangesnės už paprastas, nes storesnės.

 

Kiek tarnaus plėvelė priklauso ne tik nuo klimato, bet ir nuo to, kaip prižiūrite patį šiltnamį. Polietilenas greičiausiai sensta tose vietose, kurios liečiasi su statinio karkasu. Tai paaiškinama paprasta fizika – saulė šias vietas įkaitina smarkiau nei visą dangą. Todėl kuo tamsesnis karkasas, tuo greičiau dėvėsis jį dengianti plėvelė. Karštą vasaros dieną atskiri šiltnamio elementai gali įkaisti iki 70° laipsnių.

 

Ar galima sumažinti temperatūrą? Galima. Paprasčiausias būdas karkasą nudažyti baltai.  Tokio paviršiaus temperatūra bus beveik dvigubai mažesnė nei juodo. Konkretus  pavyzdys. Cinkuotas  metalinis karkasas gali įkaisti iki 59° laipsnių, surūdijęs iki 62°, nudažytas baltai iki 36°С. Kuo žemesnė temperatūra, tuo lėčiau sensta polietilenas.

 

Karkasui dažyti tinka visi lauko darbams skirti dažai. Be to, kai karkasas nudažytas baltai, šiltnamio viduje bus  5-10% daugiau šviesos nei juodame. Kuo daugiau šviesos, tuo didesnis derlius.

 

Kelios taisyklės, kad polietileninė plėvelė tarnautų ilgiau

* Plėvelę reikia užtempti tik ant švaraus ir gerai išdžiūvusio karkaso, kad jos nepažeistų tepalas, kuris yra sudėtinė dažų dalis, arba džiūstantis ir besikraipantis medis jei statinys medinis.
* Visi paviršiai turi būti lygūs. Jei bus šiurkščių ir aštrių kampų, plėvelė į juos trinsis ir bus greitai pažeista. Jei karkasas metalinis, jo šiurkštumą sumažina dažai.
* Šiltnamį statykite tokioje sklypo vietoje, kad vyraujantys vėjai pūstų ne į šoną, bet į priekį ar galą. Atstumas tarp karkaso elementų 1-1,2 metro. Plėvelės storis ne mažiau 120 mikronų.
* Jei plėvelę reikia lenkti, lenkimo nedėkite ant karkaso kampo.
* 5-15°С ideali temperatūra dengti šiltnamį.