Daržas

Kaip teisingai šiltnamyje auginti daržoves

Šiltnamis naudingas tuo, kad jis leidžia skinti pomidorų ir agurkų derlių kur kas ilgesnį laiką nei galėtume jų turėti augindami paprastose lysvėse. Tiesiog mūsų klimato juosta tokia, kad daugumai augalų reikia daugiau šilumos nei per porą mėnesių gali suteikti lietuviška vasara.

 Auginant daržoves šiltnamyje svarbi ne tiek statinio konstrukcija ir iš kokių medžiagų – stiklo ar polietileno – jis suręstas, bet kaip jame pavyks išlaikyti optimalią temperatūrą, laistyti augalus ir vėdinti.

Pradėkime nuo pagrindinės taisyklės – tinkamos temperatūros. Jei karštą dieną lauke temperatūra pakils iki 30 laipsnių, tai šiltnamio viduje ji jau bus 60. Ten galima užsukti pasikaitinti, nereikia net pirties, tačiau augalams toks stresas nepatinka. Jie arba prasčiau derės, arba žus. Išgelbėti gali tinkamas vėdinimas arba, jei karštos dienos užsitęsė, specialus tamsus tinklas, kurį galima tiesiog užmesti ant statinio ir temperatūra viduje kris.

Jei naktį laukiate stiprios šalnos (paprastai tai būna pavasarį, kai daigai tik pasodinti) patartina nepatingėti ir augalus pridengti agroplėvele. Tada jie nenukentės.

Į šiltnamį nepatenka lietaus vanduo, todėl daržoves tenka reguliariai laistyti. Čia pagrindinė taisyklė – vanduo turi būti tokios pat temperatūros, kaip ir dirva. Jei liesite vandeniu tiesiai iš šulinio, augalai gali patirti temperatūrinį šoką ir nuvysti, ar numesti pumpurus. Be to, skystį reikia pilti ant šaknų ir stengtis, kad jis nepatektų ant kamieno ir lapų. Jei vanduo su trąšomis ar kitais chemikalais ir patenka ant augalo, jį tiesiog nuliekite švariu vandeniu.

Šiltnamį mulčiuokite. Taip dirvoje išsaugosite daugiau drėgmės ir bus mažiau vargo kovojant su piktžolėmis. Mulčius taip pat dirvą apsaugos nuo perkaitimo.

Jei yra sąlygos, viename šiltnamyje nesodinkite skirtingų rūšių daržovių, nes jos ne visada gerai dera šalia. Pavyzdžiui, agurkams patinka „pridusęs“ ir drėgnas oras, kuriame daug anglies dvideginio. Jei bus per sausa, agurkai pradės vysti, todėl vėdinti tokį šiltnamį reikia atsargiai, kad nebūtų skersvėjų.

Jei turite tik vieną šiltnamį, agurkus nuo kitų kultūrų atskirkite. Galite tiesio pastatyti savotišką sieną iš polietileninės plėvelės su improvizuotomis durimis. Skyriuje, kur augs kitos daržovės, įrenkite langą, kad būtų galima vėdinti nekenkiant skersvėjų nemėgstančiam augalui.

Dar viena svarbi detalė – į šiltnamį turi lengvai patekti bitės ir kiti vabzdžiai, apdulkinantys augalus. Taip derlius bus didesnis.