Sodas

Sodo planavimas

Visų pirma, reikia išsirinkti ir nuspręsti, kokie vaismedžiai, kokios jų rūšys bus auginamos. Sodo augalai, skirtingai nei darželio gėlės, yra ilgaamžiai, jie nepersodinami kasmet, todėl juos rinktis reikia itin atsakingai, apgalvojant bei pasitariant su savo artimaisiais, kurie tame sode praleis tiek pat daug laiko kaip ir Jūs.

 Dažnai nutinka taip, kad pasirenkami tie vaismedžiai, kurie vaisius veda vienu metu. Tokiu atveju vienu metu gaunama gausybė derliaus, tačiau iki tol ir vėliau – iš sodo jokios praktinės naudos.

Be veislių ir pačių vaismedžių pasirinkimo taip pat svarbu, kaip tuos medelius ir krūmelius išdėstysite. Kiekvienas renkasi tokį sodo planą, kuris jam priimtinesnis, tačiau ne viskas gražu praktikoje, kas puikiai atrodo ant popieriaus lapo. Prieš braižydami sodo planą įvertinkite augalų biologines savybės, saulės kritimo kampus, atkreipkite dėmesį ir į jau esančius augalus.. Tačiau beveik visuomet rekomenduojama sodą įveisti eilėmis.

Tinkamai parinkta augalų vieta ne tik sukuria jaukią aplinką, bet nuo to taip pat priklauso ir vaismedžių derliaus gausumas, augalų ilgaamžiškumas. Geriausia, kuomet sklype yra nedidelis nuolydis, mažas šlaitas. Tokiose vietose nuteka perteklinis vanduo, tik nuolydžio apačioje esantiems augalams kyla pavojus dėl per didelės drėgmės, todėl, jei reikia, galima įrengti kanalus ar kitaip sausinti dirvą.

Sodinant vaismedžius svarbu pasirūpinti puriuoju sluoksniu. Jis turi būti bent vieno metro storio. Tinkamas purusis sluoksnis palengvina medelių ir krūmelių prigijimą, juose lengviau įsisavinti maistine medžiagas. Jei galite, neskubėkite ir iš anksto įdirbkite žemę.

Įveisiant sodą būtina išnaikinti piktžoles. Tai bendra taisyklė visiems kultūriniams augalams.

Sodinti geriausia pavasarį arba rudenį. Kuomet augalai sodinami pavasarį, verta darbus nudirbti kuo anksčiau, dar prieš pradedant sproginėti pumpurams. Tačiau paskubėti taip pat negalime – žemė turi būti įšilusi. Paprastai tai būna kovo pabaigoje ar balandį, priklausomai nuo vietos ir dirvožemio.

Prieš sodinant naudinga pasižymėti vietas, kuriose bus sodinama. Siekiant, kad saulė tolygiai apšviestų visus vaismedžius reikėtų sodinti šiaurės-pietų kryptimi. Sklypuose su nuolydžių vertėtų sodinti nuolydžio kryptimi.

Kasant duobes sodinukams reikia atsižvelgti į pačių sodinukų dydį bei sodinamo augalo rūšį. Įkasant sodinuką svarbu atkreipti dėmesį, ar šaknys nėra susipynę ar susisukę, jos turi būti natūraliai tiesios. Kuomet užpilamos žemės sodinuką siūloma staiga keletą kartų kilstelėti, taip susipurtys žemės ir subyrės į susidariusius tarpus. Medelį užpylus žemėmis jas reikia pamindyti, sulyginti.

Saugant nuo piktžolių ir šaltų žiemų reikėtų pasirūpinti mulču. Mulčiavimas šiaudais ar pjuvenomis apsaugo medelių ir krūmelių šaknis nuo šalčio, leidžia dirvai išsaugoti šilumą. Taip pat mulčiuojama kompostu, durpėmis.