Sodas

Vaismedžių sodinimas

Tinkama vaismedžių priežiūra prasideda nuo pat pradžių kuomet vaismedžiai yra sodinami. Vaismedžių sodinimas nėra labai sudėtingas procesas, tačiau bet kas tuo užsiimti negali. Visų pirma, reikia šiokių tokių žinių ir, be abejo, noro bei meilės augalams.

 Skubėkite prieš šalnas
Vaismedžius sodinti geriausia pradėjus kristi lapams rudenį arba pavasarį iškart kai atšyla žemė. Tik pasodinti medeliai nėra atsparūs šalčiams, tad jei sodinate rudenį, pasidomėkite pranašaujamais orais. Iki nuolatinių šalnų turi būti likę bent 20 dienų (3 savaitės), todėl sodinimui geriausia yra pirmoji spalio pusė jei ruduo nekrečia pokštų ir nėra jokių klimato anomalijų.
Vaismedžių sodinimas pavasarį prasideda prieš išsprogstant pumpurams, maždaug kovo mėnesio gale, balandžio viduryje, tačiau neretai žiema užsitęsia ir tenka sodinimą nukelti vėlesniam laikui.

Pradėkite nuo šaknų
Įsigydami sodinukus iš karto atkreipkite dėmesį į šaknis, ar jose nėra ligų požymių. Nerekomenduojama imti silpnų, neišsivysčiusių vaismedžių sodinukų. Dažniausiai tokie sodinukai neprigyja bei atima nemažai Jūsų laiko. Taip pat, rekomenduojama vengti medelių, kurių šaknys aplaužytos.

Jei vis tik įsigijote sodinukų, kurių šaknys yra aplaužytos – nugenėkite jas. Nors ir žinoma, jog kuo didesnė ir platesnė vaismedžių šaknų sistema, tuo lengviau augalui prigyti, tačiau aplūžę šaknys ne tik nepadeda prigyti, bet ir yra lengviau pažeidžiamos ir mažiau atsparios ligoms.

Paruoškite vietą
Duobes sodinukams reikia pasiruošti iš anksto. Jei dar prieš žiemą žinote, jog pavasarį sodinsite vaismedžius – pasirūpinkite duobėmis rudenį. Jei sodinate rudenį – užteks mėnesio prieš sodinimą. Iškasus duobę žemę reiktų išpurenti, į duobę įkištą medelį reikia užberti derlinga žema, kompostu. Jei neturite pasiruošę duobės iš anksto ir turite galimybę bei laiko sodinuką palaikyti – apdenkite jo šaknis drėgna medžiaga, kad šaknys nenudžiūtų.

Duobės dydis priklauso nuo sodinuko ir medelio rūšies, tačiau vidutiniškai vaismedžių sodinimui kasamos ~60 centimetrų gylio ir maždaug vieno metro skersmens. Jei sodinukas yra didesnis ar nurodoma kitaip – duobės dydis gali kisti tiek į vieną, tiek į kitą pusę.

Jei nutiko taip, kad duobė iškasta tą pačią dieną didėja tikimybė vaismedžiams susirgti įvairiomis ligomis. Dėl ligų lapai bus mažesni, smulkesni, dalis šakų gali nudžiūti ir, savaime suprantama, neverta tikėtis gausaus derliaus.

Tik pasodintus vaismedžius reikia gausiai palieti. Kadangi gausiai paliejus žemė sudrėgsta, ją reikėtų sulyginti (užtenka kojomis). Net ir drėgnu rudens oru laistyti dirvą reikia. Paliejus siūloma dirbą padengti mulčiu.

Nepamirškite pririšti
Dažnai sodinukus pamirštama parišti. Tai klaida, kadangi pradėjus vesti vaisius gana silpnos vaismedžių šakos gali paprasčiausiai neatlaikyti padidėjusio svorio ir nulūžti. Rišti geriausia dviejose vietose ir tvirtinti prie 2 ar 3 strypų. Be to, taip įtvirtintą obelį ar kriaušę priversite augti tiesiai. Nors „pakrypę“ medžiai atrodo egzotiškai, tačiau tuo pačiu jie rodo sodininko klaidas.

Vaismedžių sodinimas reikalauja pasiruošimo iš anksto, todėl tiems, kurie yra spontaniški gali būti sudėtinga norint išauginti gražų ir gausybę vaisių vedantį sodą, tad ruošiantis sodininkystei reikia taip pat ugdyti ir kantrybę bei pradėti planuoti laiką.