Gero sodininko ženklas – nuo pat pirmųjų pasodinimo dienų gražiai augančios obelys, slyvos, trešnės, kriaušės. Taip sulaukiama ir gerokai gausesnio derliaus. Jei pradžioje vaismedžiai bus užleidžiami, derliaus galima tikėtis maždaug dvejais metais vėliau nei jo sulaukiama tvarkingai prižiūrint sodinukus.
Vaismedžių sodinimas
Duobes vaismedžių sodinimui geriausia pasiruošti 10-15 dienų prieš sodinant pačius sodinukus. Šaknis reikėtų užberti gera kompostine žeme, ir iš karto tinkamai ir gausiai palieti. Tik pasodintus vaismedžius vertėtų parišti prie dviejų – trijų kuolų, kad jie auktų tiesiai. Kuomet medeliai jau būna pilnai prigiję ir jų kamienas sustiprėjęs (praėjus 2–4 metams) kuolus galima pašalinti.
Dirvą galima pridengti mulču, kuris sulaikys drėgmę bei palengvins vaismedžių priežiūrą, kadangi bus lengviau šalinti piktžoles. Mulčui puikiai tinka durpės, pjuvenos ar specialu mulčiavimo mišinys, kurio galima įsigyti daugelyje sodo prekių parduotuvių.
Mulčiuojant vaismedžių dirvą reikėtų pilti 5-10 cm storio sluoksnį, o dengiamas plotas turėtų atitikti augalo vainiko plotį. Be to, mulčiavimą verta atlikti ne tik sodinimo metais, bet ir kiekvienais tolesniais metais, taip mulčas susimaišo su esama dirva. Dažniausiai tai lemia didesnį derlių.
Pirmaisiais metais, kol medelis silpnas, patartina išskabyti žiedus ir neleisti vesti vaisių. Taip sodinukas neišbarstys iš dirvos paimamų naudingų medžiagų. Jas skirs stiprėjimui ir augimui, bet ne kelių obuolių ar kriaušių mezgimui.
Tręšimas
Vaismedžius reikia tręšti tik jiems pradėjus augti. Iki augimo tręšti nerekomenduojama, kadangi yra tikimybė pakenkti šaknims. Medelių sustiprinimui geriausiai tinka amonio salietra ar karbamidas. Vaismedžių priežiūrą palengvina kiekvienos rūšies medeliui paruoštos ir net sunormuotos trąšos, kurių, kaip ir daugelio dalykų skirtų vaismedžių ir kitų augalų priežiūrai galima įsigyti įvairiose specializuotose parduotuvėse.
Siekiant išauginti sveikus ir gausiai vaisius vedančius medelius šiltuoju metų laiku reikia kruopščiai saugoti nuo piktžolių. Piktžolės gali sumažinti vaisų gausą net kelis kartus. Piktžolės ypač pavojingos kuomet vaismedžiai yra silpnesni, ne iki galo prigiję.
Ligos
Be piktžolių taip pat reikia laiku pastebėti medelių ligas. Pastebėjus neįprastai atrodantį vaismedį iš karto reikia stengtis šalinti susidarinėjančią ligą, kadangi išplitus ligai ji gali ne tik sunaikinti vieną vaismedį, bet ir persimesti į greta augančius augalus.
Kuomet derlius yra labai gausus neretai vaisiai pradeda pūti. Nukritusius vaisius būtina pašalinti, taip pat, reikia surinkti ir išmesti pradėjusius pūti dar ant medžio kabančius vaisius. Net ir sveikus, dar nesunokusius vaisius kartais tenka šalinti nuo medelių. Jei derlius ypatingai gausus, o medelis dar nedidelis ir silpnas pertekliaus pašalinimas yra būtinas. Pašalinant perteklinius vaisius apsaugomos šakos nuo lūžimo ar medelio pakrypimo. Gausų derlių vedančias šakas vertėtų atskirai paremti.
Vaismedžių priežiūros palengvinimui yra siūlomi įvairūs chemikalai, apsaugantis vaisius nuo puvimo, parazitų, o dirvą nuo piktžolių, tačiau tokių priemonių naudojimas gali pakenkti pačiam sodinukui ir kitiems greta augantiems augalams, todėl prieš naudodami įvairias priemones atidžiai perskaitykite jų instrukcijas ir informaciją, kokiems augalams priemonė yra pavojinga.