Paprasta vaismedžiai genimi ramybės metu, tai yra, kuomet jie nežydi, žiemą. Tačiau kai kurie medeliai gali būti genimi vasaros pradžioje bei likus kelioms savaitėms iki vaisių skynimo, vadinamuoju vasaros genėjimu.
Ramybės metu arba tiesiog žiemą genimi vaismedžiai turi būt prigiję bei stiprūs. Šaltuoju metų laiku tą atlikti reikia kuomet lauke temperatūra ne žemesnė kaip 10 laipsnių šalčio, tad rekomenduojama su pjūklu ir sekatoriumi į sodą žengti praėjus didiesiems šalčiams, pavyzdžiui kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Siūloma vaismedžių genėjimu užsiimti prieš purškimą pesticidais. Be to, jei norite išvengti vaisių sumažėjimo, nes medis patiria stresą, nereikalingas šakas šalinkite ne vėliau kaip savaitė po žydėjimo pradžios.
Galima žaisti
Po genėjimo, atlikto ramybės metu, galima tikėtis spartesnio pačių medelių augimo, taip pat daugiau ūglių ir, be abejo, gausesnio vaisių derliaus. Dėl šios priežasties vešliai augantys vaismedžiai genimi vegetacijos ar net žydėjimo metu. Vaismedžių genėjimas vegetacijos metu pristabdo jų augimą, taip galima laviruoti ir kontroliuoti derlių bei atidengti daugiau šviesos prasčiau augantiems vaismedžiams ar kitiems augalams.
Vasaros pradžioje vaismedžių genėjimas skirtas viršūnių trumpinimui, taip pat, pernelyg išsikerojusių augalų ribojimui. Viršūnes trumpinti vertėtų praėjus porai savaičių po žydėjimo, kadangi tuo metu kaip tik viršūnėse būna susikaupę hormonai skirti augimui, o juos pašalinus augimas sulėtėja, tai ypač aktualu auginantiems obelis.
Nepalikite ūglių
Kuomet vaismedis išaugina daugybę ūglių, tikėtina, jog sumažės pačių vaisių derlius. Siekiant to išvengti verta perteklines šakeles ir ūglius nugenėti.
Likus trims savaitėms iki vaisių skynimo (galioja obelims ir kitiems giminingiems vaismedžiams) galimas paskutinysis vaismedžių genėjimas. Šis genėjimas skirtas tam, kad vaisių nokimo metu saulė nebūtų užstota ir visi vaisiai galėtų pilnai sunokti, todėl bereikalingus ūglius, kurie gali užstoti saulės šviesą reikia pašalinti.
Suaugusių vaismedžių genėjimas taip pat būtinas kaip ir naujų sodinukų. Tačiau įsitvirtinusius, sveikus vaismedžius genėti reiktų stipriau nei jaunus medelius. Ant storesnių šakų išaugs nauji ūgliai, kurie turėtų vesti tokius pat vaisius kaip ir storesnės šakos, tačiau galima tikėtis didesnio derliaus.