Sodas

Vaismedžių skiepijimas

Net ir itin gausus vaisių derlius gali nedžiuginti. Taip nutinka kuomet vaisiai nepakankamai skanūs, prastos kokybės. Ne kiekvienas sodininkas žino kaip panaikinti šią problemą ir vėl džiaugtis skaniais vaisiais nepersodinant vaismedžių. Išeitis yra – skiepijimas.

 Skiepijant vaismedžius galima atgaivinti, tačiau tik tuomet jei jie nėra susirgę, nudžiūvę. Nudžiūvusius augalus, deja, teks keisti naujais ar ieškoti kitų alternatyvų.

Veislės atnaujinimas
Vaismedžių skiepijimas leidžia senas, gausaus derliaus nenešančias veisles atnaujinti, pakeisti kitomis, taip suteikiant galimybę išmėginti kitokio skonio vaisius. Galima skiepijant vaismedžius į kiekvieną šaką įskiepyti skirtingas veisles, tačiau jos turi būti suderinamos tarpusavyje. Svarbiausia, turi atitikti jų augumo greitis. Pavyzdžiui, stipresnio augumo skiepas užgoš silpnesnį ir pastarasis paprasčiausiai neprigis.

Pasiruošti skiepijimui reikia anksti, rudenį. Nespėjus rudenį tai dar galima padaryti ir pavasarį, tačiau reikia rinktis tikrai gerai žinomą, gausų derlių nešantį vaismedį. Vertingiausi ūgliukai yra pietinėje vaismedžio pusėje, todėl vertėtų rinktis iš jos. Ūgliai turi būti iki 30 cm ilgio. Žiemą ūgliai nerenkami, kadangi gali būti pažeisti žiemos šalčių.

Skiepijimui ruošiami ūgliai turi būti laikomi vėsiai, susukti į drėgną medžiagą, kad nesudžiūtų. Galima saugoti ir šaldytuve.

Skiepykite pavasarį
Vaismedžių skiepijimas atliekamas augalo vegetacijos pradžioje (balandį). Skiepijimui vaismedį reikia paruošti. Ties liemeniu reikia nupjauti 1-2 šakas, o likusias žaizdas palyginti peiliu.
Bene paprasčiausias būdas paskiepyti vaismedį – užkišti skiepą už žievės ir tą vietą aprišti bei patepti specialiu tepalu. Taip pat, dažnai taikomas skiepijimas suduriant. Tai yra toks būdas, kuomet įstrižai nupjauta poskiepio šaka yra suduriama su įskiepiu, nupjautu ties pumpuru. Jie suglaudžiami ir tvirtai apvyniojami ar aprišami. Specialiu tepalu reiktų patepti įskiepio viršūnę. Žinovai sako, kad toks vaismedžių skiepijimo būdas yra efektyviausias.

Be anksčiau minėtų yra dar keli skiepijimo būdai, tai šoninio sudūrimo, šoninio įpjovimo. Nėra svarbu, kuriuo metodu mėginsite priauginti naują šaką, tačiau labai svarbu, jog vaismedžių skiepijimas būtų atliktas tvarkingai, tinkamu laiku ir būtinai tinkamai aprišant skiepo vietą, kadangi tai yra labai jautri vaismedžio dalis. Pro žaizdą lengvai patenka ligos užkratas.