Sodas

Rudeniniai darbai sode

Darbai sode, po derliaus nuėmimo ir sudėjimo laikymui per žiemą, dar neužsibaigia. Reikia paruošti skiepūglius pavasariniam skiepijimui, apdengti augalus žiemai (mulčiuoti). Planuojant geresnį ateinančių metų derlių, reikia paruošti šiltlysves.

 Mulčiavimas
Rudeninis dirvos mulčiavimas yra svarbiausia agrotechninė priemonė. Esant stipriems šalčiams, ar mažai sniego dangai, mulčiis išsaugos augalų šaknis, esančias arti dirvos paviršiaus. Mulčiavimui naudoja durpes, medžio drožles ir pjuvenas, nukritusius lapus. Mes kalbame apie labiausiai paplitusias ir lengviausiai gaunamas mulčio rūšis. Augalų šaknys dengiamos 5 – 10 centimetrų sluoksniu. Žemuogės uždengiamos ištisiniu mulčio sluoksniu. Vaiskrūmiai 50 – 75 centimetrų spinduliu aplink krūmą, o vaismedžiai maždaug vieno metro spinduliu. Galima panaudoti ir mažą gudrybę – didelius polietileno maišus pripildyti mulčiu ir jais apdėti vaismedžius ir vaiskrūmius. Taip patogiau, nes pavasarį mulčias trukdo greitam dirvos įšilimui, o maišus su mulčiu labai lengva surinkti.

Skiepų paruošimas
Augalus paprastai skiepija gegužės mėnesį, tačiau skiepūglius reikia pasiruošti iš rudens. Tai daroma kuomet iškrenta sniegas ir jo danga pasiekia 15-20 centimetrų sluoksnį. Ūgliukus pjauna nuo sveikų medžių viršutinės vakarinės ar pietinės vainiko dalies. Ūgliukų ilgis 15 – 40 centimetrų. Ūgliukai suvyniojami į drobę, pritvirtinama etiketė ir padedami nuvalytoje nuo sniego šiaurinės pastato dalies aikštelėje. Po to jie užkasami sniegu ir sutrombuojami. Taip daroma tam, kad pavasarį sniegas nutirptų kuo vėliau. Gerai viską atlikus, ūgliukai išsilaiko iki gegužės pradžios, tai yra iki pat skiepijimo.

Šiltlysvės
Šiltlysves būsimam agurkų, moliūgų, baklažanų derliui ruošiamos spalio mėnesį. Iškasamos tranšėjos ir jos palaipsniui užpildomos atliekomis. Dugną išklojame nugenėtomis vaiskrūmių šakelėmis, storais gėlių ar kitų augalų stiebais. Tuomet krauname nupjautą žolę, nukritusius medžių lapus, daržovių stiebelius. Kai tranšėja beveik prisipildys, dedame perpuvusį mėšlą ir galiausia žemes su kompostu. Šiltlysvė paruošta. Šie nelengvi darbai užtikrins gerą ateinančių metų derlių.