Sodas

Serbentų auginimas

Ruošiantis auginti serbentus visų pirma reikia išrinkti ir paruošti jiems vietą. Šiems vaiskrūmiams tinka pakankamai drėgna dirva, pavyzdžiui priesmėlis, tačiau jos paviršiuje neturi laikytis vanduo (pelkėtos vietovės ir pan.) Idealus variantas, jei vietovėje yra nuolydis į vakarus ar gretimas puses (pietvakariai, šiaurės vakarai). Serbentų auginimui geriausiai tinka neutralaus rūgštingumo dirvožemis, kadangi rūgščioje žemėje serbentai vangiai ves vaisius.

 Prieš sodinant serbentus būtina išnaikinti piktžoles bei patręšti dirvą. Dirvą paruošti geriausiai dar vasarą, o sodinti vaiskrūmius rudenį. Tačiau juodieji serbentai gali būti sodinami ir pavasarį. Kuomet krūmai sodinami spalio pradžioje jie spėja iki šalčių išleisti naujų šaknelių, prigyti, o pavasarį gavę daugiau vandens pradeda geriau augti.

Jeigu sodinama daugiau krūmelių, serbentus geriausiai sodinti eilėmis su maždaug 2,5 metro tarpais tarp eilių ir 75 cm – 1,5 metro tarpais tarp pačių augalų. Rekomenduojama sodinti šiek tiek gulsčiau, kad viršūnė „žiūrėtų“ į šiaurę. Taip sudaromos geresnės sąlygos naujų atšakų vedimui.

Pasodintiems serbentams turi būti nukerpami stiebai taip, kad liktų pora ar trys pumpurai. Tinkamai nukirpus stiebus galima tikėtis geresnio augimo ir uogų derliaus. Jei sodinimo ir stiebų trumpinimo metu oras buvo šiltas ir sausas būtina serbentus palieti. Jei dirva drėgna arba lyja lieti nebūtina.

Sunkiausiai daliai – sodinimui – pasibaigus laukia kita, ne tokia maloni kaip uogų valgymas, dalis, tai – vaiskrūmių priežiūra. Svarbu, kad serbentų krūmai retkarčiais būtų formuojami ir genimi, pašalinant senas šakas bei suteikiant daugiau galimybių išleisti naujus ūglius. Taip pat, reikia krūmelius tręšti bei saugoti nuo įvairiausių ligų bei kenkėjų, nupurkšti specialiais.

Nors piktžoles ir pašalinote sodinimo metu, tai neapsaugo nuo naujų žolių įsiveisimo. Be to, pašalinus piktžoles siūloma žemę purenti, kad virš šankų nesusiformuotų sudžiūvusios žemės sluoksnis ir netrukdytų augalui kvėpuoti bei nesustabdytų vandens.

Bėgant laikui augalai, kaip ir žmonės, sensta, todėl praėjus maždaug 3 metams nuo pasodinimo reikėtų stipriai apgenėti krūmus, paliekant tik kelis stipriausius stiebus, juos patrumpinant iki, kaip ir sodinant, 2-3 pumpuro.

Jei laikui bėgant užaugo ir kiti greta pasodinti augalai, būtina atkreipti dėmesį į tai, ar jie neužstoja saulės šviesos serbentams, kadangi šie labiau mėgsta saulėtas vietas nei pavėsius (nors yra įprasta, jog serbentai auginami prie namo sienų ar patvoriuose).

Gerai prižiūrimi juodieji serbentai atsidėkos sveikomis ir skaniomis uogomis, kuriose gausu vitamino C. Taip pat, aptinkami ir kiti vitaminai bei naudingos medžiagos, pavyzdžiui kalis, kalcis, magnis, geležis, vitaminai B, E, K ir kiti.

Nesuvalgę viso uogų derliaus nesigraužkite, net ir konservuoti serbentai nepraranda daugelio naudingų medžiagų. Taip pat, labai skanios ir šaldytos juodųjų serbentų uogos, o lapai puikiai tinka konservuojant kitoms gėrybėms iš Jūsų sodo ar daržo.