Sodas

Kriaušių auginimas

Kriaušių auginimas ir priežiūra panaši į obuolių auginimą, kadangi tai gana artimi vaisiai. Todėl kriaušės yra sodinamos taip pat, kaip ir obelys.

 Renkantis vietą kriaušių sodui reikėtų iš karto atmesti slėnius. Juose oras paprastai šaltesnis nei ant kalvų, o kriaušės jautrios žemai temperatūrai. Be to, slėniuose susidaro rūkas, kuris laikydamasis ilgiau gerina sąlygas ligų plitimui.

Kriaušių auginimas bus daug lengvesnis jei Jūsų sklype yra vietų su užuovėja, jei ne reikia tokią įrengti. Tam kuo puikiausiai tiktų greitai augantys medeliai. Jų ypač reikia vakarinėje pusėje. Beje, užuovėja būtina ir bitėms, kurios gerina vaisių derlių.

Kuomet vieta aiški, reikia patikrinti ir dirvožemį. Kriaušėms tinka silpnai rūgšti dirva, kurioje gruntiniai vandenys paviršiuje (maždaug 1-1,5 metro gylyje). Dirvožemyje neturėtų kauptis vanduo, todėl tinkamiausias būtų priemolis. Sodinant kriaušes reiktų pasirūpinti bent 1 metro storio supurentu sluoksniu.

Lietuvoje geriausiai auga vasarinėmis vadinamos kriaušių veislės, nors neblogai dera ir kai kurios žieminės veislės (pavyzdžiui Alna). Tačiau atidžiai reiktų pasidomėti konkrečios kriaušių veislės auginimo ir sodinimo sąlygomis ir išsirinkti tą, kuri geriausiai tinka Jūsų dirvai.

Sodinti galima rudenį arba pavasarį. Kuomet sodinama rudenį, reikėtų spėti pasodinti kriaušes likus bent mėnesiui iki didžiųjų šalčių, tad geriausiai tam tinka spalio vidurys ar pirmoji pusė.

Kuomet sodinama daugiau medelių eilėmis reikia palikti maždaug 7 metrų tarpus tarp eilių ir apie 5 metrus tarp medelių. Tačiau būtina atsižvelgti į skirtingų veislių ypatumus, kadangi skirtingų veislių medeliai reikalauja skirtingo ploto ar sąlygų. Vienoms veislėms gali reikti didesnių atstumų tarp eilių ir medelių, kitoms (tokioms kaip nykštukinės) tarpai gali būti mažinami net kelis kartus.

Duobės sodinimui turi būti apvalios, o jų dydis proporcingas medelių lajoms. Duobės gylis turėtų būti maždaug 70 centimetrų. Sodinant verta įmaišyti bent 3 kibirus komposto. Be to, kaip ir sodinant daugelį medelių, duobę reikėtų pasiruošti iš anksto.

Dažnai naujai pasodinti medeliai pradeda augti kreivai, linksta į vieną ar kitą pusę. To išvengti galima parišant prie atramos. Užteks ir tvirto pagalio. Nors įprasta atramas įkalti vertikaliai, tačiau daugiau naudos bus palenkiant kiek įstrižai prieš vyraujantį vėją.

Kuomet medeliai išaugina derlių, nuskintus vaisius tenka sandėliuoti. Patartina kriaušių ir obuolių kartu nelaikyti, nes obuoliai, jei žiemą būna kartu su kriaušėmis, greičiau pradeda gesti.

Kriaušės puikiai dera vaisių asorti, tinka pyragams, atskirai kaip desertas (tiek šaltos, tiek keptos), taip pat, verdama kriaušių uogienė, galima maišyti su obuoliais ar slyvomis.