Sodas

Obelų auginimas ir priežiūra

Obelys nėra išrankios ir reiklios dirvai, palyginti lengvai prižiūrimos. Be to, tai populiarus augalas ir bet kada galima paklausti patyrusio žmogaus patarimo. Tinkamai sukultūrinta dirva leidžia išauginti net iki kelių šimtų kilogramų vaisių ant vienos obelies. Didelį obelų kiekį Lietuvoje iš dalies lemia tai, jog jos puikiai pakelia šaltas žiemas, o net ir nušalusios gana greitai atsigauna.

 Obelų sodinimas niekuo nesiskiria nuo panašaus tipo medelių, geriausia sėti rudenį ar pavasarį. Tik pasodintų obelų tręšti nereikia, tačiau teks pasirūpinti, jog medeliams užtektų vandens, todėl laistyti tenka net ir drėgnu oru.

Sodinant obelis pavasarį, geriausia tai atlikti balandžio antroje pusėje, o jei planuojate sėti rudenį, tinkamiausias laikas tam rugsėjo pabaiga – spalio pirma pusė. Jei sodinukus įsigijote spalio pabaigoje, geriau neskubėkite jų sodinti, bet apkasti ir pasodinti pavasarį.

Obelų auginimas ir priežiūra sparčiausia ir paprasčiausiai kuomet medeliai susodinti 4-5 metrų atstumu tiek nuo kitų medelių, tiek tarp eilių. Todėl metro skersmens duobes reiktų kasti būtent tokiais atstumais, o jų gylis neturėtų viršyti 75 centimetrų.

Siekiant, kad obelys greičiau ir lengviau prigytų į duobę reiktų įpilti mineralinių trąšų. Be to, reikalingas maždaug trečdalį duobės sudarantis komposto sluoksnis.

Obelims bus lengviau augti, o ir jų augimas bus tiesesnis bei gražesnis, jei šalia įkalsite kuolą ir prie jo pririšite sodinuką. Jis turėtų būti šiek tiek įstrižas, o ne visiškai vertikalus, kad vėjas jo taip lengvai neištrauktų, o ir patiems medeliams bus geriau jei kuolas nejudės, bus nukreiptas į vėjo pusę.

Daug obelų neprigyja dėl pernelyg drėgnos žemės. Jei žinoma, kad žemė drėgna, o gruntiniai vandenys arti paviršiaus, vertėtų įrengti kanalus vandens nubėgimui arba sodinti obelis ant kiek aukščiau esančių kalvelių.

Gero derliaus vien tik tinkamai paruošta dirva neužtikrina. Daug lemia ir vyraujantys orai, tačiau bene didžiausia įtaką daro obelų veislė. Be to, dauguma veislių turi būti laiku genimos. Kuomet ant medelio per daug žiedų, juos reikia išskabyti, kitaip bus daug bet smulkių vaisių. Pirmais metasi po pasodinimo patartina išskabyti visus žiedus, kad augalas stiprėtų, o neeikvotų energijos keliems mažiems vaisiams.

Dažnai bandoma sodinti naujas žemaūges obelis vietoj senų sodo obelų, tačiau taip daryti nerekomenduojama, kadangi dirva būna nualinta ir užauga tik nedideli, paprastai nelabai skanūs obuoliai.

Kaip ir kriaušių bei daugelio kitų vaismedžių, obelų auginti slėniuose nepatartina. Slėniuose susidaro rūkai, kaupiasi drėgmė bei šaltis, todėl šiose vietose medeliai lengviau užsikrečia ligomis, greičiau nušalo. Tačiau jei visas sklypas, kuriame planuojamas įveisti obelų sodas, yra slėnyje, geriau rinktis atsparesnes veisles.