Sodas

Pavasario darbai sode

Atšilus orams ir nutirpus sniegui prasideda pavasario darbai sode. Iš karto nutirpus sniegui reikia pasirūpinti augalais, kad jie nenušaltų, parengti dirvą naujiems sodinukams ir daržovėms, tačiau ne visuomet suskubama tai padaryti.

 Jei žiemos metu augalai nebuvo apdengti, rekomenduojama kovo mėnesį juos apdengti agroplėvele. Tačiau būtina pasirūpinti ir vėdinimu. Ypač gerai pravėdinti reikia tuos augalus, kurie buvo uždengti agroplėvele ar kitais uždangalais per žiemą.

Sodo vaismedžius reikia iš naujo balinti, taip pat, pavasario pradžia puikus laikas nugenėti nereikalingas, sergančias ar nudžiūvusias šakeles, apsaugoti žaizdeles. Svarbu medelius apgenėti iki išsprogstant pumpurams.

Pavasario pradžioje taip pat būtina atlikti visus darbus, kurių nepavyko atlikti prieš žiemą (tokių kaip šiltnamio dezinfekavimas ir pan.) Planuojantiems sode daryti pertvarką taip pat reikėtų suskubti pasiruošti per kovo mėnesį.

Jei sode yra jaunų ir silpnesnių medelių, kovo mėnesį juos gali pažeisti suledėjęs sniegas, kuris pakeičia per žiemą buvusį minkštą sniegą. Todėl jei tokio sukietėjusio sniego atsiranda, jį reikėtų atsargiai nukasti nuo silpniausių augalų.

Siekiant apsaugoti nuo kaitrios saulės ir temperatūros kaitų, medžių žieves reikia balinti. Tam skirti specialūs dažai ar kalkės. Kaip jau minėta, net jei balinote rudenį, reikėtų sutvarkyti esamą balinimą, kadangi atsiras vietų, kurios bus nuplautos lietaus, o geriausia balinti sodo vaismedžius iš naujo.
Atšilus orams medelius gali pradėti atakuoti graužikai. Būtina kuo anksčiau pasirūpinti jų naikinimu. Geriausiai tam tinka spąstai pelėms ar nuodai. Nuo stambesnių graužikų, tokių kaip kiškiai, galima apsisaugoti metaliniais tinklais apsukant medelius. Ypač saugoti reiktų jaunus medelius, obelis. Taip pat galima aprišti medelius ir eglišakiais, šiaudais ar kitais natūralių medžiagų tinklais.

Šiltomis ir saulėtomis dienomis reikia pasirūpinti šilumą mėgstančiais augalais. Juos patartina atidengti, vėdinti, kad nesiveistų grybeliai, pelėsiai.

Kuomet dirva atšyla, galima ją perkasti, paturtinti kompostu. Gera žinia ta, jog perkasus viršutinį dirvos sluoksnį iki atsirandant piktžolėms jų stipriai sumažės ateityje.
Pavasario viduryje reikia baigti medžių genėjimą. Jei augalai pradeda augti per tankiai, juos reikia retinti, kitaip gali tekti ilgai ir sunkiai kovoti su įvairiomis kenkėjiškomis ligomis.

Kuomet sinoptikai nebegrąsina dideliais šalčiais pereinama prie malonesnių pavasario darbų sode. Tai – medelių sodinimas. Jei turite įsigiję sodinukų pats laikas juos sodinti balandžio mėnesį atšilus žemei. Tiesa, reikia nepamiršti, kad duobės sodinukams turi būti paruoštos dar rudenį.

Pavasario vidurys taip pat tinka ir vaismedžių skiepijimui. Geriausia pradėti nuo vyšnių, trešnių ar slyvų. Taip pat, uogų krūmelius (serbentus ir pan.) reikia pradėti dauginti nuo praeitų metų turimais ūgliais smaigstant juos į lysvę.

Jei sode planuojate užsiauginti ir daržovių, balandį pats laikas pasėti ankstyvųjų daržovių, kad laiku spėtumėte nusirinkti jų derlių. Ne pirmus metus užsiimantys auginimu puikiai žino, jog reikia iš anksto pasirūpinti trąšomis, įrankiais, patikrinti, ko yra likę sandėliukuose nuo praeito sezono.

Paskutinįjį pavasario mėnesį daugiau laiko galima skirti grožėjimuisi sodu, nebent planuojate sodinti daugiau įvairių daržovių. Gegužės mėnesį svarbiausia pasirūpinti trąšomis, piktžolių ir kitų kenkėjų naikinimu. Jei norite gražesnės aplinkos – įsirenkite gėlyną.

Kuomet visi pavasario darbai sode atlikti, belieka tik neaptingti ir vėliau mėgautis užaugintu derliumi bei ruošti jo atsargas šaltajam metų laikui bei pailsėti maloniais vasaros vakarais.