Mulčiavimas tai dirvos aplink augalus padengimas įvairiomis medžiagomis. Tam tinka įvairios plėvelės, durpės, kartonas, drožlės, netgi nupjauta žolė ir smulkintuvu sumalti kankorėžiai.
Taupydami lėšas, kai kurie daržininkai žemę netgi nukloja drėgnais laikraščiais ir ant jų užpila ploną žemės sluoksnį. Kelias savaites toks sluoksnis atlieka savo užduotį.
Mulčiavimą sodininkai ir daržininkai mėgsta, nes jis padeda jiems kovoti su piktžolėmis, be to, neleidžia vandeniui garuoti iš dirvos, todėl augalus reikia lieti rečiau nei paprastai.
Nors iš pirmo žvilgsnio mulčiavimui tinka beveik viskas, tačiau reikia atminti, kad, pavyzdžiui, šviežia žolė traukia sraiges ir šliužus, kurie ėda daržoves bei uogas. Kas kita smulkinti kankorėžiai. Jie ne tik atlieka savo funkciją, bet ir papuošia sodą ir daržą. Tokį mulčių galima pilti netgi gėlynuose. Estetinio vaizdo tikrai nesugadins.
Mulčiuojant galioja paprasta taisyklė – ant žemės pilama medžiaga neturi liesti pačių augalų. Tai svarbu vaismedžiams ir krūmams.
Mulčių sezono pradžioje pila ant švarios dirvos, kurioje nėra piktžolių. Rudenį jis sugrėbiamas kartu su lapais ir juose įsikūrusiais kenkėjais. Jei vasarą sode buvo įsiveisę parazitai, nebereikalingą mulčių geriausia sudeginti, o ne pilti į komposto krūvą. Dėl tos pačios priežasties jis neužkasamas į dirvą. Be to, mulčius didina dirvos rūgštingumą, o nesupuvusios drožlės naikina augalams reikalingą azotą.
Jei mulčiavimui naudosite plėvelę, ją ištieskite prieš sodindami augalus. Pritvirtinkite kuoliukas, žeme ir išpjaukite skyles ten, kur augs pomidorai ar kita kultūra. Prieš sodinant pro šias angas žemę gausiai paliekite.
Jei plėvelę naudojate daugiamečiams augalams (pavyzdžiui braškėms) jos nereikia nuimti visą uogų augimo laiką.
Tačiau vandeniui nepralaidžios plėvelės turi ir trūkumų. Jei karšta, augalams trūksta drėgmės, o juos lieti gan sudėtinga. Lietaus vanduo taip pat nepasiekia šaknų.
Neskubėkite mulčiuoti ankstyvą pavasarį, nes papildomai uždengta dirva įšils vėliau nei kiti plotai. Augalų vegetacija tuo pačiu prasidės vėliau, sėti taip pat teks vėliau.
Jei mulčiuojate pjuvenomis, prieš tai reikia paberti azotinių trąšų, nes pjuvenos naikina žemėje esantį azotą ir sodinukų augimas sulėtės.
Mulčiavimo privalumai:
Piktžolės auga ne taip sparčiai, kaip mulčiu nepadengtose vietose.
Išlygina paros temperatūrų svyravimą.
Padidina dirvos temperatūrą.
Neleidžia išgaruoti vandeniui. Kuo storesnis mulčio sluoksnis, tuo retesnis laistymas.
Neleidžia uždžiūti viršutiniams dirvos sluoksniui ir augalų šaknys gali laisvai kvėpuoti.
Pagerina naudingų bakterijų gyvenimo sąlygas.
Ne tokios pavojingos grybelinės ligos (tai svarbu pomidorų ir braškių augintojams).