Sodas

Kokio ploto reikia augalams ir kaip juos suderinti

Sodinant vaismedžius ir krūmus reikia atsižvelgti ne tik į dirvą, kurioje jie augs, bet ir į tai, kad jie gautų pakankamai saulės ir negoštų vieni kitų.

 Pavyzdžiui, abrikosai ir žemuogės mėgsta saulėtas vietas, tačiau šalia jų nerekomenduojama sodinti serbentų ir mėlynių. Trešnėms reikia erdvės, o vyšnios gali augti kriaušių ir obelų paunksmėje. Visgi bent kažkiek saulės kiekvieną dieną turi gauti praktiškai visos kultūros. Net augalai, galintys derėti pavėsyje, jei negaus pakankamai šviesos ves mažesnį derlių. Vietoj to, kad brandintų vaisius jie tiesiog stiebiasi į viršų „ieškodami saulės“. Vaisiai taip pat bus mezgami vainiko viršuje.

Tokių pavėsyje augančių medelių derlius taip pat ne toks vertingas, nes sukaupia mažiau vitaminų ir maistinių medžiagų, nei jų broliai ir sesės, gaunantys pakankamai saulės spindulių. Iš kitos pusės nenaudingas ir per daug retas susodinimas. Taip tiesiog neracionaliai išnaudojamas sklypo plotas, augalai labiau pažeidžiami saulės ir šalčio.

Mėgėjiškuose soduose rekomenduojamos tokios proporcijos. Skaičiuojama metrais vienam augalui. Aukštaūgėms obelims ir kriaušės 7×5 m., vyšnioms ir slyvoms 6×4.

Pusiau žemaūgėms MM 106 ir ММ 106 poskiepių obelims ir tokioms pat kriaušėms 6×4. Žemaūgėms, jei neleidžiama išsiplėsti jų vainikui, 4×3,5 – 3.

Pramoniniuose soduose žemaūgės obelys auginamos net 0,5 – 1 kvadratinio metro plote, tarp medelių eilių 3-4 metrai. Taip gaunamas didžiausias derlius, tačiau tokio sodo priežiūrai reikia skirti pakankamai daug laiko ir lėšų, nes ligos ir kenkėjai plinta labai greitai.

Sodas veisiamas eilės tvarka. Pirmiausia sodinami vaismedžiai. Paprastai jiems skiriama vieta sklypo centre. Teritorijos pakraščiuose galima įveisti vyšnias, slyvas, trešnes. Uogynus – mėlynes, braškes, žemuoges – galima sodinti netoli vaismedžių. Tačiau mėlynėms reikėtų paieškoti atskiro kampelio, nes jos iš medelių atims per daug maistinių medžiagų.

Daržoves – bulves, burokėlius, pomidorus – kol sodas jaunas (pirmus 5-6 metus) galima sodinti netoli medelių.

Tačiau tai tik pradžia, nes planuojant sodą daržovėms ir uogynams patartina išskirti keletą atskirų sklypelių, kitaip nepavyks užtikrinti sėjomainos. Pavyzdžiui, žemuogių, braškių vienoje vietoje negalima auginti ilgiau, kaip 4-5 metus, tų pačių daržovių vienoje vietoje nerekomenduojama auginti ilgiau, kaip 1-2 metus.

Sodinant verta atsižvelgti ir į daržovių suderinamumą. Nepatartina po buvlių toje pačioje vietoje sodinti pomidorų ir baklažanų, nes jie serga tomis pačiomis ligomis. Užkratas gali būti likęs dirvoje.