Latvijoje, Jelgavoje, 2012 m. pradėjo veikti „Latvijas Рiens“ kooperatyvo pieno perdirbimo įmonė. Šį kooperatyvą bendromis jėgomis sukūrė kiti pienininkų kooperatyva – „Trikаta KS“, „Dzеse“ ir „Piena partneri KS“, kurie vienija apie 600 ūkininkų.
Kooperatyvas sukurtas po 2009 m. buvusio pieno supirkimo kainų kritimo, kai ūkiai atsidūrė ties bankroto riba. Tada nuspręsta kurti savo perdirbimo įmonę, kuri statytojams užtikrintų stabilesnes pajamas, rašo „telegraf.lv“.
Pirmosios dešimt tonų pieno, kuris buvo perdirbtas, buvo nupirktas maždaug po 90 ct/kg. Kol kas bandomuoju režimu gaminami pieno miltai ir grietinė. Visa produkcija išvežama užsakovams į Vokietiją. Pilnu pajėgumu gamykla pradės dirbti spalį, kai bus įrengtos ir suderintos sūrių, kefyro bei grietinės gamybos linijos. Tuo pat metu |Latvijas Рiens“ gaminiai pasirodys ir vietos parduotuvių lentynose.
Pačios gamyklos statybos kainavo apie 36 mln. Lt, tačiau iki šių metų pabaigos bus išleista apie 50 mln. Lt. Tiek kainuos statybos ir įrengimai. Planujama, kad gamykloje per vieną pamainą bus perdirbama 250 t pieno, o per mėnesį subrandinama 500-600 t sūrio.
Panašus projektas Lietuvoje „Pienas LT“, turėjęs pakeisti žaliavos supirkimo ir naudojimo rinką, kol kas užstrigo. Kooperatyvas negavo bankų kreditų ir ūkininkai nusprendė trūkstamas lėšas, keliasdešimt milijonų litų, surinkti patys. Kada pavyks pradėti statybas neaišku.