Naujienos

Kinija į Ukrainos žemės ūkį investuos 3 milijardus dolerių

Kinijos importo – eksporto bankas su Ukrainos agrarinės politikos ir maisto pramonės ministerija 2012 m. pasirašė sutartį, pagal kurią kinai šalies agro sektoriaus vystymui skirs 3 milijardus JAV dolerių.

Apie tai praneša naujienų agentūra „Regnum“. Kinija mainais už finansinę pagalbą galės importuoti maisto produktus. Lėšos bus skiriamos tik konkrečių projektų vystymui. Kokiomis sąlygomis bus skirstoma parama neskelbiama.

Ukrainos vadovai viliasi, kad padedami Kinijos specialistų galės pakelti savo žemės ūkio našumą ir efektyvumą. Taip pat viliamasi padidinti darbo našumą. Kol kas tik pavienius ūkius čia galima vadinti moderniais. Dėl didelės korupcijos ir biurokratijos čia negali įsitvirtinti užsienio investuotojai. Pasitraukti turėjo ir kelio lietuvos įmonės, mėginusios steigti žemės ūkio bendroves, dirbančias dešimtis tūkstančių ha žemės.

Sutartis dėl investicijų į žemės ūkį, tai logiška valstybių bendradarbiavimo tąsa. Birželį Azijos valstybė ukrainiečiams paskolino 2,36 mlrd. JAV dolerių. Ukrainos finansinė būklė šiandien tokia prasta, kad kiti užsienio bankai ir įvairūs fondai skolinti neberizikuoja. Net Tarptautinis valiutos fondas (TVF) dėl įsipareigojimų nesilaikymo 2011 m. sustabdė paramą. Pavyzdžiui, Ukraina iki šiol nepadidino gyventojams parduodamų dujų kainos, kaip to reikalauja TVF.

Savo ruožtu kinams tai ne pirmoji ekspansija į užsienio valstybių žemės ūkio sektorių. Nors nėra oficialios statistikos, tačiau neoficialiai pripažįstama, kad Kinijos ūkininkai šiandien dominuoja kai kuriuose Rusijos Tolimųjų Rytų regionuose. Tiesa, ten jie dirba savarankiškai, be savo valstybės paramos.