Augalininkystė

Gėlyno paruošimas žiemai

Žiema – ramybės metas augalams, tačiau tuo pačiu ir labai pavojingas metų laikas, todėl yra būtinas tinkamas gėlyno paruošimas žiemai, kuris gali atimti nemažai laiko, tačiau apsaugos Jūsų gėlių rinkinį nuo nušalimo ir kitų žiemiškų bėdų.

 Rudenį būtina išnaikinkite piktžoles. Jei jų nėra daug, šalinkite rankomis, tačiau jei daug, naudokite rondapą ar kitas chemines priemones. Paliktos piktžolės pasisavins maistines medžiagas ir jų gali pritrūkti gėlyne augančios grožybėms.

Gėlės dažnai yra lepesnės nei daržovės ar vaisiai, labiau mėgsta lapinę žemę. Todėl rudenį, kuomet krinta lapai, juos verta kompostuoti, galima kartu su durpėmis, o pavasarį, kai tręšite gėlynus, prisiminkite ir panaudokite kompostuotus lapus.
Daugiametės gėlės lengviau peržiemos jei sausoje dirvoje augančius augalus paliesite. Drėgmė leidžia lengviau įsisavinti būtinas peržiemojimui medžiagas, tačiau jokių būdų neperliekite augalų.

Rožynai reikalauja atskiros priežiūros. Rožes prieš įšalą rekomenduojama apdengti eglių šakomis. Taip pat, siūloma nuskinti lapus, pašalinti nereikalingas, bevertes šakeles, kurios pasisavina dalį medžiagų ir nepalieka jų toms šakelėms, kurios yra naudingos.

Kaip ir rožės, taip ir kitos daugiametės gėlės gali turėti savų niuansų žiemojimui, todėl reikia iš anksto, geriausia dar prieš įsigyjant, apie konkretaus augalo žiemojimą pasidomėti, taip išvengiant netikėtų išlaidų ar darbų prieš pat šalčius, kuomet darbų sode ir taip netrūksta.

Gėlynuose gali būti įrengta laistymo sistema. Ja, kaip ir lepiais augalais, taip pat reikia pasirūpinti prieš užklumpant šalčiams. Daugumos sistemų priežiūra gana paprasta, tereikia išleisti visą susikaupusi vandenį, kad netrūktų žarnos, o kai kuriuos elementus atjungti ir laikyti sausoje bei šiltoje vietoje, taip išvengiant skilinėjimo ar kitų nuo žemos temperatūros kylančių problemų.
Net ir šiltnamiuose esančios laistymo sistemos ar kiti įrenginiai turėtų būti atjungiami.

Taip pat, jei dalis Jūsų gėlių auga šiltnamyje, ten taip pat reikia atlikti keletą darbų. Vienas svarbesnių, dezinfekavimas. Dezinfekuoti šiltnamius rekomenduojama sieros dūmais, be to, būtina nuplauti viduje esančius stulpus, konstrukcijos elementus. Tam tikrais atvejais reikia pasirūpinti ir ligų židinių naikinimų, jei jų buvo.

Tinkamas gėlyno paruošimas žiemai atima kelias valandas darbo prieš šalčius, tačiau ne taip brangiai laiko ir pinigų atžvilgiu kainuoja šalčiams praėjus, todėl verta investuoti šiek tiek į paruošimą žiemai, kad nereiktų krimstis pavasarį.