Naujienos

Latvijos pienininkų pastangas ES gali įvertinti bauda

Latvijos pieno ūkiai 2012 m. išnaudos pieno gamybos kvotą ir, pagal sutartį su ES, už tai jiems gresia milijoninės baudos.

 Nors pieno visame Baltijos regione trūksta, dalis valstybių (tarp jų ir Lietuva) neįvykdo savo kvotų, tačiau formalumai yra formalumai. Už kiekvieną perteklinės žaliavos toną numatyta 968 Lt bauda. Vidutinė pieno supirkimo kainos Latvijoje šiandien 863 Lt. Apie tai rašo “Dienas bizness”.

Šalis kvotas viršijo dėl fermerių ūkių modernizavimo, dėl ko pakilo primilžiai. Keletą metų buvusios aukštos supirkimo kainos leido į pienininkystę investuoti palyginus daug. Pieno gamyba per metus paaugo 10%. Tuo labiau, jog žaliavai yra paklausa. Nemenką dalį latviško „baltojo aukso“ išveža Lietuvos perdirbėjai, vietos kooperatyvai pastatė gan galingą gamyklą, apie plėtrą kalba ir Rusijos verslininkai, įsigiję dvi didžiausias šalies pieno perdirbimo įmones.

Latvijos ūkininkai, nenorėdami mokėti baudų, spaudžia šalies Žemės ūkio ministeriją tartis su ES, kad šaliai būtų atiduota valstybių, nevykdančių kvotos, kvota.